Ako vybrať blesk?

Pri výbere externého blesku je dôležité ujasniť si, na čo ho budem používať. Potrebujem posilniť výkon interného blesku alebo chcem profesionálny blesk na profesionálne fotky? Dôležité kritériá, podľa ktorých sa rozhodovať sú žáner fotografie, cena, výkon a funkcie.

Pri výbere externého blesku je dôležité ujasniť si, na čo ho budem používať. Potrebujem posilniť výkon interného blesku alebo chcem profesionálny blesk na profesionálne fotky? Dôležité kritériá, podľa ktorých sa rozhodovať sú žáner fotografie, cena, výkon a funkcie.

Doba čítania 9 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Základné rozdelenie fotografických bleskov

Systémové TTL blesky

Ako systémové blesky sa označujú "originálne" externé blesky od výrobcov samotných fotoaparátov (Canon, Sony, Nikon, Panasonic, Fujifilm, Olympus,...). Ak je fotoaparát a blesk od rovnakého výrobcu, je zaručená 100 % kompatibilita. TTL označuje automatické nastavenie výkonu blesku. Zjednodušene to znamená, že fotoaparát na základe vlastného merania expozície cez objektív blesk ovláda. To vedie k správne exponovaným snímkam bez nutnosti ručného nastavovania blesku.

TTL blesky väčšinou podporujú aj systém vysokorýchlostnej synchronizácie HSS (High Speed ​​Synchronization). Ten dovoľuje synchronizovať záblesk v celom rozsahu časov uzávierky daného fotoaparátu, teda s akýmkoľvek nastaveným časom uzávierky až do hodnoty 1/8000 s. Veľmi užitočné je to najmä pri fotení športu a pohybu všeobecne.

  • Vždy 100 % kompatibilita s telom fotoaparátu

  • Automatické nastavenie výkonu záblesku na základe scény

  • Podpora HSS

  • Vyššia obstarávacia cena

Univerzálne blesky

Pojmom univerzálne externé blesky sa rozumejú blesky ostatných značiek, ktoré samy fotoaparáty nevyrábajú. Univerzálne blesky pasujú na všetky fotoaparáty s tzv. "hot-shoe päticou", využívajú však iba jeden jej stredový kontakt, ktorý slúži na odpálenie blesku nezávisle na značke fotoaparátu. Nemajú pokročilé režimy TTL a HSS. Preto vyžadujú ručné nastavenie a umožňujú najkratší synchronizačný čas 1/200 s.

  • Oveľa prijateľnejšia cena

  • Nutnosť plne manuálneho ovládania

  • Najkratší nastaviteľný čas 1/200 s.

Parametre bleskov

Výkon blesku (smerné číslo)

Výkon blesku je udávaný v tzv. smernom čísle (označované GN). To vyjadruje množstvo svetla, ktoré je blesk schopný vyžiariť. Čím väčšie číslo, tým je záblesk intenzívnejší a tým ďalej blesk dosvieti. Možno ho interpretovať aj akú maximálnu vzdialenosť, kam blesk ešte dostatočne dosvieti za použitia objektívu so svetelnosťou f/1 a citlivosti ISO 100. Dosah blesku teda možno dopočítať na základe smerného čísla a svetelnosti objektívu, resp. zvoleného clonového čísla.

Napájanie

Prevažná väčšina externých bleskov je napájaná pomocou ceruzkových batérií AA. Pri lacnejších a menej výkonných bleskoch to môžu byť 2, častejšie ale blesky vyžadujú 4 kusy AA batérií. Na použitie vo fotoblesku, teda krátkodobý odber vysokého prúdu, sú najlepším riešením nabíjacie batérie NiMH, ktoré zvládnu 100 až 300 zábleskov (podľa výkonu blesku a práce s ním) a až tisíc dobíjacích cyklov.

Pokročilé blesky môžu využívať vlastný dobíjací akumulátor, ktoré spravidla vydržia ešte väčší počet zábleskov a umožňujú skrátiť obnovovací čas medzi zábleskami. Existuje aj možnosť externého napájania, ktoré dovoľuje blesk prevádzkovať dlhšie bez nutnosti vyberať a dobíjať batérie.

Niektoré fotoblesky je možné odpaľovať aj diaľkovo, môžu byť uchytené na statíve.

Možnosti synchronizácie

Ak sa chystáte používať viac ako jeden externý blesk, prípade blesk oddelený od fotoaparátu, je nutné zamerať sa na možnosti synchronizácie.

Prakticky všetky blesky podporujú synchronizáciu viditeľným svetlom, teda reagujú na predzáblesk iného blesku (vrátane interného). Toto riešenie je spoľahlivé v interiéroch, v jasných vonkajších podmienkach na vzdialenosti väčších jednotiek metrov však neuspeje. Na obdobnom princípe funguje infračervené "odpaľovanie", pri ktorom je však navyše vyžadovaná aj priama viditeľnosť.

Pokiaľ plánujete blesk odpaľovať na diaľku, alebo potrebujete "odpaľovať" viac bleskov zároveň, odporúčame vyberať medzi bleskami so vstavaným rádiovým odpaľovaním, prípadne možnosťou využiť externý rádiový alebo káblový odpaľovač. Dosah signálu je v takom prípade aj niekoľko sto metrov.

Konštrukcia blesku

Všeobecne sa dá povedať, že čím je externý blesk lacnejší, tým menej možností prispôsobenia ponúkne. Najlacnejšie modely nedovoľujú žiadne, alebo iba obmedzené smerovanie v jednej osi (hore/dole). Drahšie blesky naopak obvykle umožňujú naklápanie a rotáciu zábleskovej hlavy do niekoľkých smerov, vďaka čomu je možné so svetlom kreatívne pracovať.

Ovládanie blesku

Univerzálne a základné systémové blesky umožňujú často iba manuálne nastavenie intenzity záblesku. Pokročilé a profesionálne blesky ponúkajú plne automatické nastavenie (TTL, viď vyššie).

  • Niektoré blesky majú displej, ktorý uľahčuje nastavenie a zlepšuje prehľad o stave blesku (výkon, ohnisko, clona, ​​stav batérií atď.)

  • Pre najbežnejšie funkcie majú pokročilé blesky spravidla tlačidlá priamej voľby (napr. kompenzácia expozície blesku, auto verzus manual zoom, slave/master, HSS atď.).

Externé blesky použijete predovšetkým pri fotení v interiéri.

Ďalšie užitočné funkcie bleskov

  • Difúzne a rozptylové doštičky - bývajú súčasťou balenia, rozptyľujú (zmäkčujú) svetlo, aplikujú sa na hlavu blesku.

  • Expozičná kompenzácia blesku (FEC) - možnosť korekcie expozície až o 2 expozičné hodnoty aj v automatickom režime (TTL).

  • Zoom hlava – výbojku vo vnútri hlavy blesku motorček automaticky posúva vpred/vzad podľa aktuálne použitého ohniska.

  • E-TTL – automatické nastavenie sily záblesku a zoomu hlavy, podľa aktuálnych svetelných podmienok a ostriacej vzdialenosti.

  • Režim slave/master – pokročilé systémové blesky spolu môžu vzdialene komunikovať (reagujú na predblesk predchádzajúci hlavnému záblesku). V prípade "slave" sa blesk nechá odpáliť iným zábleskom, v prípade "master" sám odpaľuje ďalšie blesky.

  • AF prisvetlenie – blesk vysiela IR mriežku, ktorá pomáha systému AF lepšie zaostriť aj v úplnej tme.

  • HSS (High Speed ​​Sync) – blesk je možné využiť aj pri veľmi krátkych expozičných časoch (1/500 s, 1/1000 s a kratšie) a pri fotení na slnku na nízke clonové čísla.

  • Stroboskop - väčší počet zábleskov počas jednej expozície.

Časté otázky

Oproti interným bleskom majú externé blesky množstvo výhod - ponúkajú väčší výkon, dajú sa vyklápať a natáčať, lepšie sa korigujú a v neposlednom rade ich môžete ovládať aj na diaľku.

Pri portrétnej a ateliérovej fotografii, ale aj pri fotení interiérov, sa môže hodiť bleskov viac. Tzv. "viaczážihová" sústava fotený objekt spravidla osvetľuje z viacerých strán, vďaka čomu sa fotografia stáva plastickejšou. Poloprofesionálne a profesionálne systémové blesky medzi sebou môžu komunikovať, či už bezdrôtovo, alebo pomocou kábla. Vďaka tomu je možné naraz "odpáliť" niekoľko bleskov rozmiestnených na rôznych miestach. Takáto sústava bleskov sa dá rozdeliť na hlavné a vedľajšie skupiny (tzv. master a slave).

Štandardný externý blesk je určený na prácu vo vzdialenosti rádu metrov. Nie je vhodný pre presné merania rádovo centimetrov na krátke vzdialenosti, kedy je potrebný veľmi jemný zážih. Na tento žáner fotografie sa používajú špeciálne makro blesky. Makro blesky komunikujú s fotoaparátom rovnakým spôsobom ako blesky klasické, teda cez tzv. sánky, dajú rozdeliť do dvoch základných skupín:

  • Kruhové - záblesková časť sa umiestňuje okolo objektívu a výbojky opisujú kruh. Tento kruhový zdroj svetla môže osvetľovať zábleskom alebo stálym svietením.

  • Zostava - skladba blesku je veľmi podobná kruhovému typu, zdrojovú časť záblesku nahrádza sústava dvoch a viacerých malých bleskov, ktoré si môže fotograf ľubovoľne v kruhu posúvať a aranžovať. Aj v tomto prípade môže ísť o záblesk, alebo tzv. reflektor.

Každý výrobca používa odlišný spôsob komunikácie medzi fotoaparátom a bleskom a produktmi rôznych značiek si tak spolu nemusia rozumieť. Samotný odpal blesku fungovať bude, ale s ostatnými funkciami bude najskôr problém. Plnú funkčnosť získate iba použitím blesku od rovnakého výrobcu.

Ak bude blesk umiestnený na tele fotoaparátu, stačí ho zasunúť do hot-shoe pätice, ktorá sa obvykle nachádza na hornej strane fotoaparátu a môžete začať fotiť. Pokiaľ ale blesk plánujete používať mimo fotoaparát, potrebujete diaľkovú riadiacu jednotku pre externé blesky zvanú odpaľovač. Tá sa umiestňuje do hot-shoe pätice. Pri nižších radoch bleskov potrebujete okrem riadiacej jednotky (vysielača) aj prijímač, ktorý uchytíte na pätici externého blesku. Pri TTL bleskoch odporúčame vybrať riadiacu jednotku s prijímačom opäť podľa značky fotoaparátu. Vyššie rady externých bleskov majú prijímače pre rádiové riadiace jednotky už vstavané v tele a stačí k nim tak zaobstarať iba samotnú riadiacu jednotku, ktorá sa s bleskom ľahko spáruje. Väčšina externých bleskov má navyše aj „slave“ mód, v ktorom detekujú predzáblesk okolitých bleskov v režime "master" a na základe neho sa potom synchrónne odpália. Toto riešenie je ideálne pri kombinácii bleskov rôznych značiek.